'Bir varmış, Bir yokmuş'

13 Nisan 2017 Perşembe 17:05

'Bir varmış, Bir yokmuş'

'Bir varmış, Bir yokmuş'

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Dikmen İlk öğretim okulu öğrencileri hazırladıkları 'Bir varmış, Bir yokmuş' projesi ile tarihe damgasını vurmuş 8 ismin tanıtımını gerçekleştirdi. Öğrenciler tanıtım için hazırladıkları piyes ve oyunlarla büyük alkış topladı.

Ereğli Dikmen İlkokulu öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu 'Eğitim öğretimde yenilikçilik ödülleri' kapsamında hazırlamış olduğumuz 'Bir varmış, Bir yokmuş' adlı proje kapsamında bugün okul bahçesinde protokol üyeleri, öğretmenler ve velilerinin karşısına çıktı.

Proje tanıtım törenine Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Milli eğitim şube müdürleri İsmail Aksoy ve Bahattin Girgin, ilçedeki okulların müdürleri ve öğretmenleri, öğrenci velileri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından projenin açılış konuşmasını okul müdürü Mustafa Atalay tarafından yapıldı. Konuşmasında amaçlarının "Amacımız öğrencilerimize ve çevremize yapılan etkinliklerle kendi kültürümüzü tanıtmak, sevdirmek" olduğunu dile getiren Atalay "Geleceğimiz olan öğrencilerimize,iz bırakan önemli şahsiyetleri tanıtmak için bu projeyi hazırladık. Amacımız öğrencilerimize ve çevremize yapılan etkinliklerle kendi kültürümüzü tanıtmak, sevdirmek bunun yanında öğrencilerimizi sosyalleştirerek toplumda kendilerini ifade  edebilmelerini sağlamaktır. Çalışmalarımıza başladığımız andan itibaren öğretmenlerimiz projeyi  içtenlikle sahiplenmişler ve başarıl ı olmak için üstün çaba sarf etmişlerdir. Yapılan bu çalışmalar kurum kültürünü daha da kuvvetlenmesini sağlamıştır. Öğrencilerimiz ders dışı saatlerde yaptığı çalışmalarla birlikte iş yapma ve öz güven yeteneklerini  geliştirmişlerdir. Velilerimiz yapılan bu olumu çalışmaları görerek okula daha çok desteklemeye ve sahip çıkmaya başlamışladır. Hazırlamış olduğumuz bu proje bundan sonra yapacağımız projeler için bizlere tecrübe kazandıracaktır. Çalışmalarda katkısı olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Proje hakkında katılımcılara bilgi veren okul müdür yardımcısı Saliha Karakaya ise  Mustafa Kemal Atatürk'ün ' Türk çocuğu Ata'larını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır' sözünü hatırlatarak başladığı konuşmasında  "2012 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu 'Eğitim öğretimde yenilikçilik ödülleri' kapsamında hazırlamış olduğumuz 'Bir varmış, Bir yokmuş' adlı projemizin uygulama aşamasına hepiniz hoş geldiniz. Eğitim öğretim de yenilikçilik ödülleri yenilikçi uygulamaları eğitim sistemine kazandırmayı, öğretmen ve öğrencilerimize daha iyi eğitim imkanını sunmayı, öğrenci ve öğretmenlerimize uygulamaları hayata geçirerek eğitim ortamlarımızın kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda 'Bir varmış, bir yokmuş' projesi ile yenilikçi uygulamaları kullanarak öğrencilerin kültürel mirası olan Türk büyükleri ve kahramanlarını tanımalarını bu kişilerin iyiyi güzeli ve ahlaki öğretilerini benimsemeleri ve kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesinde  sorumluluk sahibi olmaları amaçlanmaktadır. 'Türk çocuğu Ata'larını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır'. Mustafa Kemal Atatürk'ün bu sözünden yola çıkarak projemizin ilk aşamasında  gerek masal kahramanı gerekse tarihte iz bırakmış büyüklerimizden 8 kişi belirledik. Öğrencilerimiz kişilerle ilgili panolar ve çalışmalar hazırladı. Kültürümüzde eseleri ,sözleri, yaptıklarıyla, davranışlarıyla ile iz bırakmış, toplumumuz için bir değer oluşturmuş kişilerin sadece kitaptan okuyarak ezberleme yöntemi ile değil, canlandırma, analiz ve senaryo ile öğretim, yaratıcı drama, tartışma sözlü ve görsel anlatım ile yaşayarak öğrenme yöntemlerini kullanarak anne ve babaları ile öğrenmeleri ve öğrendiklerini akranlarına aktarabilmeleri, bu çalışmanın özgünlüğünü yansıtmaktadır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Bünyamin Gülgül'ün 'Bilgecan dede' olarak koordinesini yaptığı projeye geçildi. Proje kapsamında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Uzunmehmet,Keloğlan, Aşık Veysel Şaturoğlu, Evliya Çelebi, Karagöz Hacivat ve Nasrettin Hocayı anlatan oyunlarını sergiledi. Öğrencilerin performansı katılımcılardan uzun süre alkış aldı. Oyunların ardından Kaymakam Nazım Madenoğlu, Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz ve katılımcılar hazırlanan proje istasyonlarını gezdi. Etkinlik sunulan ikramların ardından sona erdi.

Yorumlar
 • eregli
  14 Nisan 2017 Cuma 07:54

  cok guzel bir etkinlik ellerinize saglik

 • BilgeCan
  13 Nisan 2017 Perşembe 21:11

  Dikmen ilkokulu personeli olarak tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum...

 • Izleyici
  13 Nisan 2017 Perşembe 18:25

  Çok guzel bir etkinlik olmus hazırlayan eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin eline sağlık..