“Anlamak kendini karşıdaki kişinin yerine koymaktır…”

4 Aralık 2018 Salı 16:37

“Anlamak kendini karşıdaki kişinin yerine koymaktır…”

“Anlamak kendini karşıdaki kişinin yerine koymaktır…”

Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, “Anlamak kendini karşıdaki kişinin yerine koymaktır. Biz engelliler olarak sizlerin asla görmemenizi, duymamanızı, yürüyememenizi, duymamanızı istemiyoruz. Görün, duyun, anlayın, koşun, yürüyün ama koşamayan, duyamayan göremeyen insanları anlayın” dedi.

Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında geleneksel dayanışma yemeği düzenlendi.

Ereğli Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen yemeğe Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Özden Yazıcıoğlu,  Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Sevdekar Aras, Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, bazı daire müdürleri, belediye birim amirleri, ilçedeki engelli rehabilitasyon merkezi yöneticileri, engelli aileleri ve engelliler katıldı.

Yemek öncesinden saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Karadeniz Ereğli Kültür ve Sosyal Yardım İşleri Müdürü İzzettin Aşan,  açış konuşmasında engellilerin sorunlarının çözülmesinin dini açıdan önemin e dikkat çekti.

ŞENTÜRK: “O İNSANLARI ANLAYIN!”

Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, etkinlikte yaptığı konuşmada,  yemeğin düzenlenmesinden ötürü Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a teşekkür ederek şunları söyledi:

“Gelecek yıllarda, engelliler konusunda Ereğli’nin daha iyi yerlere geleceğini düşünüyoruz. Toplumdan şunu istiyoruz. Anlamak kendini karşıdaki kişinin yerine koymaktır. Biz engelliler olarak sizlerin asla görmemenizi, duymamanızı, yürüyememenizi, duymamanızı istemiyoruz. Görün, duyun, anlayın, koşun, yürüyün ama koşamayan, duyamayan göremeyen insanları anlayın. O insanların yaşamı zaten zor. Onu daha da zorlaştırmayın. Engelliler için bir tuğla üstüne tuğla koyabilen biri varsa imtina etmesin, bunu yapsın. Bu hem Allah, hem kul nezdinde itibar gören bir davranıştır.”

UYSAL:  “BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da bizim medeniyetimizde, ağızlara pelesenk olmuş bir cümle olduğunu, bunun “Yaradılanı Yaradandan ötürü severiz”  olarak ifade edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Bizler Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak engelli aileleri ve onların sorunlarını biliyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü’nde söylediğimiz gibi, ‘Bizler bu toplumda varız’ mesajı veriyorlar. Bizler de onların yanında, onlara şu sözü veriyoruz. Bizler de belediye olarak, kamuda çalışanlar olarak bizler de varız diyoruz. Hayatlarını kolaylaştırmak, engelli vatandaşlarımızın neye ihtiyacı varsa onları yerine getirmek için biz ahdettik. Şahsım olarak, bizler bugüne kadar yaptıklarımızı yeterli bulmuyorum. Önümüzdeki yıllarda, göreve geldiğim zaman da söylemiştim. Hedef Ereğli’de engellilerin olimpiyatlarını yapana dek, engelli bir vatandaşımıza bakan aile, anne baba, ilgilenen aile büyüğü rahatsız olduğu zaman şehirden gitmek zorunda kaldığı zaman, teslim edeceği bir kamu yeri olmalı. O da belediyenin yapacağı yerlerden biri olmalı. Bizler ne diyoruz? Beraber, birlikte, büyük bir aileyiz. Özellikle engelliler konusunda Karadeniz Ereğli’mizde çalışmalarını her şeye rağmen,  büyük bir başarıyla yürüten Fiziksel Engelliler Derneği Başkanımız ve Rehabilitasyon merkezi idareci ve öğretmenlerine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.”

“SİZLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ!” 

Uysal, engellilerin sorunlarına öncelikle kendilerinin ve ailelerinin sahip çıkmasının önemine şu ifadelerle vurgu yaptı:

“Sizlerin de bildiği gibi dünyada engelli oranını bilmeyen yok. On diyen var, oniki diyen var, onbeş diyen var. Hatta engellileri sınıflarken, başkalarının da engelli grubuna sokanlar var. Engelli ne demektir, bir işini yaparken, yardımcı bir alet kullanması gereken kişidir. İsmail Şentürk arkadaşımız ayaklarımla rahatsızlığımdan ötürü yürüyemiyorum, onun yerine araç kullanıyorum diyor. Bizlerin bu farkındalığı ortaya çıkarmak için dernek başkanlarımız ve ailelere sesleniyorum, engelliler günü gerek fiziksel, gerekse otizm, gerekse rehabilitasyon merkezlerinde ne kadar engelli kardeşimiz ve ailelerimiz varsa, bu tür toplantılara çok büyük katılım sağlayın. Engellilerin çok güçlü bir aile olduğunu hatırlatmamız lazım. Ereğli olarak sizinle gurur duyuyorum. Pazar günü yaptık, bu salon almadı. İki gün sonra yine kaynaşma yemeği yaptık, salon yine dolu.  Daha çok, daha kalabalık olsun. Bana ‘Salon yetmiyor, iki yerde yapalım, bir hafta yapalım’ diye gelin. Bunun hasretini çekmemiz lazım. Bizim engellimiz varsa bu sorunları görmezden gelemeyiz. Başarmanın bir yolu var, birlikte olacağız.  Benden söz, ne zaman engellilere ait bir program varsa, iki elim kanda olsa katılacağım. Engelli araçlarını kullanmak, tamiri dediler. Başka engelli aletine ihtiyacı olan varsa belediyemize gelsinler hepsini tamir edeceğiz.  Sahile engelliler için yer yaptık. Ayrım yapmıyoruz, engelli engelsiz bir arada yaşamayı öğrenmemiz lazım.  Sizlerin hayatını kolaylaştırmak için her şeyi yapacağız. Rehabilitasyon merkezlerine resim, müzik folklor etkinliklerinde destekleyeceğiz.

“YAN YANA GELSEK, ŞENTÜRK’Ü BAŞKAN YAPARLAR!”

Uysal, Ereğli’nin engelliler konusunda ülkede ilk sıralarda yer alacağını belirterek şunları söyledi:

“Önümüzdeki seçimlerde ben olurum, başkası olur. 31 Meclis üyesi var. Bir, Engellilere bütçe, iki,engellilerle, rehabilitasyon merkezleriyle ilgilenen bir meclis üyesi olacak. Bu onun görevi olacak. İlla engelli olmasına gerek yok. Engelli olmadan engelli sorunlarını göz ardı etmemeli, sahip çıkmalıyız. Hızlı adımlarla yol almalıyız. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nde 780 bin kilometrekarede bu iş başarılacaksa, Kdz Ereğli çoğu konuda ilk üçe girdiği gibi bu konuda da birinci olacağız. Çünkü bizim engellilerin derdiyle yatıp kalkan Fiziksel Engelliler Derneğimiz var, rehabilitasyon merkezlerimiz var. İsmail Şentürk ile yan yana gelelim, vesikalık resmimizi çeksinler. Ben iddia ediyorum büyük ihtimale Şentürk’ü belediye başkanı yaparlar.”

MÜZİK EŞLİĞİNDE EĞLENDİLER…

Konuşmaların ardından protokol, engelliler ve engelli ailelerine ikramlarda bulunuldu. Yemeğin ardından Engelli çocuklar animatör ve müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.

Yorumlar