“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

6 Şubat 2019 Çarşamba 16:14

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde ilçe protokolünün de katıldığı uygulamada “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” yazılı broşürler hem yayalara hem de araç sürücülerine dağıtıldı. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, geçiş üstünlüğü ile ilgili hem yayaların hem de araç sürücülerinin dikkatli olmasını isterken “Yaya geçidinden geçen vatandaşlarımız ellerinde cep telefonu ile konuşarak geçiyor. Ne kadar hızlı hareket edersek trafik de o kadar çabuk akar. Araç sürücüleri de yaya geçidinde yayalara yol vermeliler” dedi.

İçişleri Bakanlığınca başlatılan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma işbirliğince yürütülen  “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulaması Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de gerçekleştirildi. Alınan bilgiye göre, yurt genelinde aynı saatler arasında yapılan uygulamanın Ereğli ayağında ise Kaymakam İbrahim Çorumluoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve ilçe emniyet Müdürü Ferdi Kuyu Devrim Bulvarı’nda bir araya gelerek broşür dağıttı.  

KURALLARA EN FAZLA BİZİM UYMAMIZ GEREKİYOR…

Yapılan uygulama ile ilgili  olarak açıklamada bulunan Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu; “Şu anda sadece Karadeniz Ereğli’de değil Türkiye’nin tüm noktalarında iç işleri bakanlığımızca başlatılan bir projenin biz burada mikro düzeyli bir uygulamasını yapmak için belediye başkanımız, emniyet müdürümüz, jandarma komutanımız, şoförler, cemiyet başkanımız ile beraberiz.

Ben yaklaşık 5 aylık süre içerisinde Ereğli de gördüğüm ve memnun kaldığım bir uygulama. İlk geldiğimde çok hoşuma gitmişti. Biraz da şaşırmıştım. Yalnız burada 5 aylık gözlemimde şunu da söylemek istiyorum. Biz şoförleri bu uygulamaya teşvik ederken yayaların da bu geçitten geçerken hızlı bir şekilde geçmelerini ben tavsiye ediyorum. Cep telefonuyla konuşarak yaya geçidinden geçen yaya bence doğru bir iş yapmıyor. Çünkü burada trafiği durduruyorsunuz ve bir yandan karşıdan karşıya geçip trafik akışını da sağlamanız gerekiyor. Özellikle akşam saatlerinde bu bölgede ciddi bir trafik yoğunluğu oluyor. Bununda sebebi buradaki yayaların kısa zaman içerisinde geçmemelerinden kaynaklı. Yani burada şoförlerin ve yayaların tatmamı bu uygulamaya riayet ederse güzel bir Ereğli ve trafiğin güzel aktığı bir Ereğli yayalara saygı duyulan bir Ereğli bulacağımızı ben düşünüyorum. Bu meyanda basına da çok görev düşüyor. İşin aslı bu çalışmayı doğru bir şekilde hem yaylara hem araç sürücülerine anlatma konusunda çaba sarf etmemiz gerekiyor. Kamu kurumlarımızdaki arkadaşlarımız çaba sarf etmemiz gerekiyor. Ve resmi araçlar olarak ta ben şoförüme de söylüyorum. Resmi araçlarla da bu kurala en fazla bizim uymamız gerekiyor. Hem yaya olarak hem araç olarak. Şimdi kendi resmi araç uymayıp ta vatandaştan bu uygulamaya riayet etmesini beklemek hayalcilik. Onun için ben burada daire amiri arkadaşlarımıza da söylüyorum. Şoförlere bu konuyu tembihlemeleri gerekiyor ve onların da bu kurala uymaları gerekiyor.’’

Ferdi Kuyu uygulama ile ilgili verdiği bilgide  “Şu an ilçemizde 137 personelimiz bugünkü uygulamada görevli. Bugün Türkiye genelinde 12.00 – 13.30 arasında olan uyulama. Biz bu uygulamayı il genelinde 17.00 a kadar devam ettireceğiz. Personelimizde azalma olacak ama. Şu an ilçemizde 60 tane noktada 12.00 ila 13.30 arası yapılıyor” dedi.

Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, araç sürücüleri ve yayalara broşür dağıttığı sırada yaya geçidinden uygun olarak geçmeyen vatandaşa yaptığı konuşmasında “Emniyet müdürüyüm size şöyle broşürle bilgilendirmek istiyorum. Az önce hiç yaya-araç trafiğini kontrol etmenden yoldan karşıdan karşıya geçtiniz. Yaptığınız bir hatadır. Siz araç trafiğini bekleyeceksiniz. Takip edip ona göre onlarda sizi bekleyecek. Beklemeden direk yola atlarsanız sizlere de 488 TL para cezası vardır. Bilginiz olsun’’ dedi.

Yorumlar